See hellari on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "helluntailainen"
},
"expansion": "Clipping of helluntailainen",
"name": "clipping"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "ari"
},
"expansion": "+ -ari",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Clipping of helluntailainen + -ari.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hellari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hellari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hellari",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hellar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ari",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Pentecostal (person)"
],
"id": "en-hellari-fi-noun-tmsxu0jn",
"links": [
[
"Pentecostal",
"Pentecostal"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "helluntailainen"
},
{
"word": "helari"
}
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhelːɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞lːɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-elːɑri"
}
],
"word": "hellari"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "helluntailainen"
},
"expansion": "Clipping of helluntailainen",
"name": "clipping"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "ari"
},
"expansion": "+ -ari",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Clipping of helluntailainen + -ari.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hellari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hellarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hellareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hellareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hellari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hellari",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hellar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish clippings",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -ari",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elːɑri",
"Rhymes:Finnish/elːɑri/3 syllables"
],
"glosses": [
"Pentecostal (person)"
],
"links": [
[
"Pentecostal",
"Pentecostal"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "helluntailainen"
},
{
"word": "helari"
}
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhelːɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞lːɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-elːɑri"
}
],
"word": "hellari"
}
Download raw JSONL data for hellari meaning in All languages combined (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.